Kamil Aujeský: Každý by mal vedieť, akú hodnotu má jeho čas

utorok, 14 februára |  2017

Meno Kamil Aujeský je v prostredí slovenskej online reklamy veľmi dobre známe. Za 9 rokov si Kamil prešiel niekoľkými agentúrami a mal možnosť pracovať na množstve marketingových kampaní pre veľkých klientov, akými sú napríklad Cola-Cola, Samsung, Microsoft atď. So svojim Digitálnym blogom o online marketingu vyhral ocenenie Bloger roka 2015. Je častým hosťom a speakrom na rôznych eventoch a vlastných workshopoch. My sme sa s Kamilom porozprávali po skončení jeho workshopu zameranom na Content marketing, v Connecte.

 

Práve skončil ďalší z tvojich workshopov, tento raz zameraný na content marketing. Čo pre teba znamená content marketing, a ako by ho ľudia a eshopy mali vyžiť vo svojom podnikaní?

Content marketing je o tom, že vytváram obsah, ktorý má nejakú pridanú hodnotu pre používateľa. Ak toto viem robiť, tak to budem robiť intenzívne a veľa. Pokiaľ to neviem robiť, tak to radšej nerobím. Content marketing je o tom vytvoriť veľa kvalitného obsahu s pridanou hodnotou pre používateľa, pričom tá pridaná hodnota môže mať rôzne formy. Môže to byť edukácia, zábava alebo nejaké zaujímavé informácie pre ľudí. Hlavne to musí mať pridanú hodnotu. Nemôžem robiť content o tom, že si idem napísať recenziu na svoju kosačku. To asi nikoho nezaujíma.

 

Našimi klientmi sú najmä eshopy - od malých po až po tie veľké. Aké najčastejšie chyby podľa teba eshopy v online marketingu robia?

Nevedia prečo-čo robia. Niečo si niekde prečítajú, napr. že majú robiť SEO, a už to chcú robiť. Ale nevedia ani čo to je, a prečo by to mali robiť. Chýba tam nejaká ta základná podstata toho, prečo vlastne idem veci robiť. Tak isto aj pri content marketingu. Prečo ten content vytváram? Musím mať nejaký cieľ. Niektorí marketéri, malé-stredné eshopy a dokonca aj niektoré veľké, robia online marketing len preto, lebo si myslia že ho proste musia robiť. Ale chýba tam to "Prečo?". Svoj marketing potom nevedia ani reálne a dobre vyhodnotiť. Tým pádom nevedia robiť správne rozhodnutia, ktoré by mali a tak reálne ovplyvniť svoj biznis. Vždy treba mať cieľ a vyhodnocovať.


Keby im máš dať jednu radu, čo by to bolo?

Keď im nejaký expert radí, že čo majú robiť tak nech sa to snažia urobiť čo najlepšie. Veľa klientov, keď im povieš robte toto a toto, tak povedia že to vedia ale...a hľadajú nejaké ale. Keď je tam to ale, tak to nikdy nebudú robiť dobre.
A hlavne to nerobiť samostatne. Keď chcem mať top PPC tak si proste najmem top ľudí na PPC. Keď chcem mať top kreatívu tak si najmem top kreatívcov. Keď chcem byť top tak si nájdem top ľudí na tú oblasť, ktorú chcem. Nemôžem chcieť aby mi nejaký PPC-čkár vymyslel nejakú kreatívu.
 

A čo malé eshopy? Tie, ktoré tvoria 2-3 ľudia, a expertov si napríklad nemôžu dovoliť?

Dá sa to robiť aj v malom. Je tu veľa freelancerov, s ktorými sa vieš dohodnúť. Niekedy sa majitelia e-shopov zbytočne snažia robiť všetko sami a tým pádom nič nerobia poriadne a nikde sa neposúvajú. Treba si vedieť prerátať čas a peniaze. Každý by mal mať ohodnotené, akú má hodnotu a koľko stojí jeho čas. Keď ako majiteľ e-shopu robím PPC-čka, tak ma ten čas, ktorý tým trávim stojí nejaké peniaze. Čas, ktorý by som mohol radšej investovať do rozvoja e-shopu a do biznisu. Treba si prerátať čas/peniaze.

 

Okrem iného si aj bloger, píšeš svoj digitálny blog o online marketingu, s ktorým si vyhral v súťaži bloger roka 2015. Čo ti táto výhrala dala, a ako ťa ovplyvnila?

Trochu ma to nakoplo a začal som možno viacej pracovať a prispievať na svoj blog.  Potom mi to samozrejme dalo aj samotný titul bloger roka - ktorý, môžem povedať, veľa ľudí aj nejakým spôsobom rešpektuje. Veľa sa o tom písalo aj v mainstreamových médiách, takže v podstate aj okolo mňa bolo také "haló". Takže ma výhra bloger roka dostala viacej do povedomia ľudí. Tým pádom mi to otvorilo aj nejaké biznisové možnosti, ktoré som predtým nemal. Nadviazal som nové kontakty, a vznikli nejaké nové spolupráce.

KamilAujeskyBlog

Čo ťa na online marketingu baví?

Baví ma keď vidím výsledky nejakej firmy. Keď vidím, že moja práca reálne firme pomôže.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Ráno sa snažím najneskôr o 8-mej už odchádzať z domu. Potom som v práci. Momentálne pracujem na full-time v Orange. Počas dňa mám občas nejaký ten meeting. Po práci pokračujem s meetingmi a riešim ďalšie projekty. Väčšinou to je tak, že najskôr sa zastavím až večer o 9tej až 10tej. 

Víkendy mám niekedy voľné, ale často bývajú pracovné. Tak ako aj posledný. V sobotu som začal ráno a skončil s prácou až večer, to isté aj v nedeľu. Teraz je toho veľa. Popri práci momentálne nestíham ani žiadnu fyzickú aktivitu, ale chystám sa začať cvičiť, takže si budem musieť ráno vedieť viac privstať.

 

Veľa toho stíhaš, máš nejakú dobrú radu pre našich čitateľov na time-management?

Akurát nedávno som mal v rámci svojho Digitálneho štvrtku tému time-management. Radu mám: Pravidelne si veci plánovať a pravidelne si ich aj vyhodnocovať. To je jediná rada, ktorú môžem dať.
Pokiaľ si veci neplánuješ, tak robíš všetko zbrklo, pocitovo - kedy čo príde, máš rozlietajú hlavu. Pokiaľ zase iba plánuješ a nevyhodnocuješ, nikdy nedosiahneš ten pocit zadosťučinenia zo svojej práce. Potom len plánuješ, robíš, plánuješ, robíš...Veľa ľudí plánuje, no málo aj vyhodnocuje. Treba si normálne sadnúť, povedať si: "Mal som naplánovaných 10 vecí, spravil som z toho 9, perrrfekt!"

Ja osobne si plánujem vždy na týždeň dopredu. To sa samozrejme ešte potom mení počas daného, dňa. Ako nástroj používam zápisník Doller. Okrem toho len Google kalendár, kde mám zaznamenané všetky meetingy prípadne telefonáty. Čím viac ľudia minimalizujú počet nástrojov, ktoré budú mať tým efektívnejší budú.

KamilAujeskyBlog3

Ako jeden z prvých, si mal možnosť začať využívať  náš Bticket- ako ticketovací nástroj na predaj lístkov na tvoje školenia a workshopy. Čo si o ňom myslíš?

Celý proces je veľmi jednoduchý. V podstate som len napísal email do Besteronu a o týždeň na to som už začal predávať lístky na svoj event. Naklikal som si event, lístky, dal nejaké kupóny...vyhral som sa s tým ako som chcel a spustil to. Potom som už len vystavil faktúru za predané lístky. Čiže pre mňa je to pohodlné, úplne odbremenenie sa od akýchkoľvek vecí, ktoré by som musel riešiť. Prišla mi napríklad reklamácia, že sa niekto nemôže zúčastniť eventu. Tak som len napísal email do Besteronu a vyriešili to za mňa. Super a pohodlné. Za týždeň, ti beží predajný kanál na tvoj event, nemusíš strácať zbytočne čas a len si všetko vyklikáš. Ak je niekto aspoň trochu digitálne zručný, tak to zvládne.

 

Jedno je byť marketér, druhé je vzdelávať. Často si prednášajúci na rôznych eventoch a workshopoch, dokonca si aj lektorom. Povieš nám o týchto aktivitách viac?

Tento rok som začal s projektom Digitálny štvrtok. V rámci neho budem pravidelne, raz za mesiac robiť event pre 50-60 ľudí, vždy na tému z oblasti online marketingu. Najbližší bude na tému Content marketing a bude sa konať 23. februára o 18:00.

V rámci vzdelávania v roku 2017 budem ešte robiť Marketing backstage. Je to v podstate youtube show, kde si vždy volám rôznych ľudí z oblasti marketingu. Budú to 20 až 40 minútové youtubové rozhovory v ktorých sa budeme baviť o reklame, online marketingu, ale aj iba tak - o živote.

Momentálne mám natočený diel s Róbertom Slovákom, čo je asi najznámejší človek v rámci slovenskej reklamy. Potom napríklad s Jurajom Saskom, čo je CEO Visibility, alebo s Peťom Šebom, ktorý je zase šéf marketingovej agentúry PS Digital. S týmito ľuďmi mám momentálne natočené rozhovory, ktoré budú von čoskoro.

Môj hlavný fokus na rok 2017 je však rozbehnúť digitálnu consultingovú agentúru. Zozbierali sme sa 6ti top ľudia ktorí sa venujeme digitálu zo slovenského trhu. Či už je to kreatíva, social media, marketingová stratégia, SEO, PPC...budeme poskytovať komplexné poradenstvo v rámci online marketingu. Budeme predávať čisto len konzultácie, a budeme sa orientovať hlavne na väčších klientov.

Okrem toho budem určite mať rôzne workshopy, semináre, krátke prezentácie na konkrétne témy z marketingu, v rámci ktorých sa budem snažiť vzdelávať ľudí. Momentálne však všetko prehodnocujem, lebo je toho strašne veľa. Potrebujem si nastaviť koncept takýchto workshopov a chcem sa ešte viac zamerať na kvalitu. 

MarketingBackstage

Odovzdávaš teda množstvo svojich skúseností a vedomostí. Mohol by si poradiť našim čitateľom nejaké užitočné nástroje, weby, ktoré ty sám sleduješ?

Na svojom blogu som akurát nedávno pridal článok vzdelávanie v roku 2017. Vytvoril som zoznam 25-tich, podľa mňa užitočných informačných zdrojov, čo sa týka edukácie. Facebookove stránky, ľudia ktorých sledovať, rôzne stránky, vzdelávacie kurzy. Keď si človek prejde aspoň časť z nich, naberiete vedomosti z online marketingu. Okrem toho je tu Digitálny štvrtok, najbližšie 23.2.2017.

 

Online svet a online marketing sa mení naozaj veľmi rýchlo. Aké trendy budú podľa teba ovplyvňovať rok 2017, a na čo by sme mali dať pozor?

V prvom rade, sme už v roku 2017 a všetci by už mali mať zvládnutú základnú analytiku. Každý by už mal rozumieť základným pojmom a mal by si vedieť vyhodnotiť základné veci. Aj napriek tomu veľa klientov nevie, čo je to napr UTM parameter v linku, nemajú označené základné url adresy a podobne. Povedal by som, že všetko záleží od finančných zdrojov klienta.

Takže ak je to veľký klient, nech sleduje trendy, a nech robí veľké veci. Či je to video, live video alebo nech sa venuje pokročilej analytike a podobne.

Keď je to malý, stredný klient, nech si dá do poriadku a nech sa naučí všetky základné veci - analytika, google adwords, facebook marketing a pod. Nech má nastavenia merania reklám na facebooku, ale na konkrétnu reklamu. Nie vedieť, že z facebooku mi došlo 500 ľudí a traja nakúpili. Mal by vedieť, z ktorej konkrétnej reklamy mu prišli ľudia, ktorí potom nakúpili. 

Kamilovi ďakujeme za rozhovor, a prajme veľa úspechov!

Kamila môžeš sledovať TU

Pravidelný obsah a užitočné informácie o online marketingu a digitále nájdeš zase na jeho BLOGU

author
Tomáš Neupauer

Diskusia k článku